Przeskocz do treści

Kredyty na maszyny rolnicze. Na co zwrócić uwagę?

Rolnictwo w obecnych czasach jest ciężką pracą. Przede wszystkim wszystko kosztuje - powierzchnia, sadzonki, nasiona, maszyny rolnicze... Jednak to te ostatnie spędzają nam sen z powiek. Ich ceny zwykle są ogromnie wysokie, a często nawet przekraczają wartość ziemi. Niestety bez nich za dużo się nie zrobi. Dlatego zwykle, gdy planujemy rozpocząć jakąkolwiek działalność rolniczą, najważniejszą kwestią jest pozyskanie środków na zakup specjalistycznych sprzętów. Gdzie szukać pomocy?

Kredyty na maszyny rolnicze

Pierwsze, co przychodzi na myśl w tej kwestii to kredyt w banku. Nie jest to zły pomysł. Wiele banków posiada szeroki wachlarz opcji dla sektora rolniczego. Co więcej duża część z nich nie wymaga także wkładu własnego, a stopy oprocentowania są wyjątkowo niskie. Jednak przed decyzją na temat kredytu, należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Przede wszystkim należy dokładnie zapoznać się z ofertą banku, z którego chcemy wziąć podwyżkę. Każdy punkt w każdym dokumencie może być na wagę złota. Najważniejsze powinny być dla nas wysokość prowizji, oprocentowania, inne dodatkowe koszty, okres kredytowania, możliwość skorzystania z karencji, możliwość dostosowania harmonogramu do cyklu produkcyjnego oraz wymagane zabezpieczenie.

Zabezpieczenia

Nikt oczywiście nie udzieli nam dużego kredytu bez jakiegokolwiek zabezpieczenia. Jednak zwykle nie jest to problem. Takim zabezpieczeniem może być hipoteka gruntów rolnych, poręczenie czy chociażby zakupione maszyny.

Co jest najważniejsze?

Przede wszystkim stabilność. Najlepiej upewnić się, że wszystkie warunki będą stałe przez cały okres spłaty. Zabezpieczy nas to przed ewentualnymi problemami w końcowej fazie spłacania pożyczki. Pamiętajmy, aby przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji w sprawie kredytu, warto przejrzeć wszystkie proponowane oferty i wybrać tą najkorzystniejszą dla nas.