Przeskocz do treści

Warunki kredytu preferencyjnego

Kto może ubiegać się o kredyt preferencyjny? Jakie warunki należy spełnić? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Kredyt z dopłatami

Kredyt preferencyjny dla rolników z dofinansowaniem mogą uzyskać;

- osoby fizyczne i prawne lub jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej,
- osoby podejmujące lub prowadzące działalność odnoszącą się do rolnictwa, przetwórstwa produktów rolnych, ryb, mięczaków i skorupiaków, oraz rybactwa śródlądowego.

Warto zauważyć, że takiego kredytu nie otrzymają emeryci i renciści. Jeśli chodzi o klęskowe kredyty - zasada dotyczy każdego emeryta i rencisty, natomiast kredyty inwestycyjne odnoszą się do emerytów i rencistów, którzy posiadają prawo do renty w przypadku niezdolności do pracy.

Ubieganie się o kredyt preferencyjny

Aby rozpocząć proces ubiegania się o kredyt preferencyjny dla rolników z dopłatami, należy podjąć kilka kroków. Po pierwsze konieczne jest ustalenie planu inwestycji, opis projektu, celu inwestycji, daty rozpoczęcia i zakończenia, lokalizacji projektu, określenie kierunku produkcji, rynków zbytu, a także okresu kredytowania. Kolejnym krokiem jest złożenie w placówce bankowej wniosku o kredyt wraz z planem inwestycyjnym i wymaganą dokumentacją. Bank przystępuje do analizy wniosku i jego zgodności z przepisami prawa i danymi warunkami. Ostatnim etapem jest decyzja banku odnośnie udzielenia kredytu preferencyjnego dla rolnika i wypłata środków pieniężnych.
Banki posiadają wiele ciekawych ofert, które warto dostosować do własnych oczekiwań i wybrać najlepszą opcję dla siebie.

Jeśli rolnik potrzebuje w szybkim czasie niedużego zastrzyku gotówki, może skorzystać z pożyczek pozabankowych. Jednak niosą one za sobą dość duże koszty i ryzyko zadłużenia, a także wysokie odsetki. Kredyt preferencyjny jest udzielany na korzystniejszych warunkach, jednak na decyzję banku trzeba poczekać jakiś czas. W umowie określa się okres, na jaki kredyt został udzielony, wysokość comiesięcznych rat i inne ważne dane.

Secured By miniOrange