Przeskocz do treści

Plusy i minusy działalności rolniczej

Wiele osób twierdzi, że praca na roli może i jest wymagająca, ale rolnicy otrzymują wielkie wsparcie ze strony państwa oraz Unii, w związku z czym nie maja prawa do narzekania. Jak się jednak okazuje wcale nie wygląda to tak kolorowo jakby się mogło wydawać, w związku z czym warto zgłębić temat, aby móc wydać rzetelną opinię w tej sprawie.

Plus prowadzenia działalności rolniczej

Oczywiście największym plusem z prowadzenia tego typu działalności jest możliwość uzyskania wsparcia finansowego ze strony państwa oraz Unii. Są to miedzy innymi różnego rodzaju dopłaty dla rolników oraz dotacje, które niewątpliwie stanowią dużą pomoc dla tego typu działalności. Ponadto, co istotne, rolnicy nie muszą odprowadzać aż tak wysokich podatków, jak ma to miejsce w przypadku właścicieli innych działalności gospodarczych.

Minusy prowadzenia działalności rolniczej

Jeżeli mówimy o minusach wynikających z prowadzenia wyżej wspomnianej działalności, to niewątpliwie należą do nich niekorzystne warunki atmosferyczne, na które niestety nie ma żadnej rady. Mowa tu zarówno o skrajnych suszach, jak i nadmiernych ulewach i gradobiciu. Wyobraźmy sobie sytuacje, że ciężko pracujemy przez kilka miesięcy, aby móc zebrać żniwa i zdobyć pieniądze na utrzymanie. Następnie przychodzi ogromna susza i nasze uprawy po prostu wysychają. Albo z drugiej strony od kilku dni bez przerwy pada deszcz, przez co nasze uprawy zostają zalane. Jak sami widzimy są to sytuacje na które nie mamy żadnego wpływu, a przy tak ogromnej skali upraw nawet nie ma możliwości się przed nimi bronić. Kolejnym minusem jest import warzyw i owoców z zagranicy. W związku z tym rolnicy muszą wciąż walczyć z konkurencją, która jak wiadomo raczej nie jest mała

Jak sami widzimy prowadzenie działalności rolnej jest naprawdę wymagające, a ponadto bardzo stresujące, ponieważ nigdy nie wiemy, co przyczyni się do tego, że nasze uprawy pójdą na przysłowiowe zmarnowanie.

Secured By miniOrange